Spakujemy zamówienie w ciągu 24h 🚚

  Szybka dostawa z DHL & InPost

0

Kategorie


Ulubione


Krople do oczu

Znalezione produkty: 76
1

1 - 24 z 76 produktów

1
2 3
...
4

Krople do oczu to popularny produkt leczniczy, z którym można się spotkać w każdej aptece. Ich podstawową funkcją jest nawilżanie gałki ocznej i łagodzenie podrażnień. Po takie preparaty często sięgają użytkownicy soczewek kontaktowych, osoby, których oczy są zmęczone na skutek wielogodzinnej pracy przed komputerem czy pacjenci borykający się ze schorzeniami typu bakteryjne zapalenie spojówek. Czym kierować się przy ich wyborze? Co może znajdować się w ich składzie? W jaki sposób je aplikować? Odpowiedź poniżej.

Łzy a funkcjonowanie narządu wzroku

By nasze oczy były w stanie prawidłowo funkcjonować, muszą być one nieustannie nawilżane przez film łzowy. W optymalnych warunkach produkują one tyle łez, by możliwe było powstanie na ich powierzchni filmu o grubości około 6-10 mikrometrów. To skomplikowana struktura składająca się z warstwy lipidowej, wodnej oraz śluzowej, z których każda z nich pełni odrębną funkcję. Pierwsza zapobiega wysychaniu łez, druga - magazynuje tlen oraz substancje bakteryjne, trzecia - utrzymuje łzy na powierzchni oka. Podczas każdego mrugnięcia, dochodzi do odnowienia filmu łzowego.

Łzy spełniają swoją funkcję poprzez redukcję tarcia między gałką oczną i powieką, działanie odżywcze, dostarczanie tlenu, zapobieganie złuszczaniu się nabłonka rogówki, ochronę przed infekcjami, zapewnianie poprawnego widzenia przez odpowiednie nawilżanie oka i usuwanie zanieczyszczeń oraz alergenów.

Czynniki, które wpływają niekorzystnie na narząd wzroku

W dzisiejszych czasach każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie czynników niekorzystnie wpływających na narząd wzroku. Zalicza się do nich między innymi: długa praca przy komputerze, wysoka temperatura, niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych, zbyt słabe, punktowe oświetlenie, promieniowanie ultrafioletowe, noszenie soczewek kontaktowych, smog, choroby typu jaskra czy cukrzyca, palenie tytoniu, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach oraz stosowanie niektórych leków - antyhistaminowych, antykoncepcyjnych czy benzodiazepin.

Działanie i zastosowanie kropli do oczu

Podstawową funkcją kropli do oczu jest przywrócenie właściwego nawilżenia i odżywienia gałki ocznej. Produkty tego typu tworzą na powierzchni oka ochronną warstwę zapobiegającą nadmiernemu wysychaniu, poprawiają stabilność filmu łzowego, nawilżają, odżywiają i regenerują komórki nabłonka oka, ułatwiają usuwanie zanieczyszczeń oraz drobnych cząstek stałych z powierzchni oczu, oraz redukują dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych.

Krople do oczu bez recepty mogą być stosowane przy objawach zespołu suchego oka lub zapalenia spojówek, w przebiegu alergicznych stanów zapalnych oczu, po zabiegach okulistycznych oraz profilaktycznie, przez osoby narażone na długotrwałą pracę przed monitorem lub przebywające w niekorzystnych dla oczu warunkach.

Na co zwrócić uwagę kupując krople do oczu?

Na sklepowych półkach dostępne są różne rodzaje kropli do oczu. Wybierając je, pod uwagę należy wziąć kilka kwestii. Jedną z nich jest przeznaczenie. Poza standardowymi kroplami do oczu, do czynienia możemy mieć również z produktami dedykowanymi alergikom, osobom noszącym szkła kontaktowe czy pacjentom cierpiącym na choroby narządu wzroku. Przy zakupie takiego produktu, warto również uwzględnić planowaną częstotliwość ich użytkowania. Jeżeli będą one stosowane sporadycznie, najlepszym rozwiązaniem będą tak zwane minimsy, czyli jednorazowe krople do oczu w jednodawkowym opakowaniu. Osoby, które planują sięgać po nie częściej, powinny zaopatrzyć się w krople o terminie ważności wynoszącym około 3 - 6 miesięcy. Gdy natomiast będą one używane regularnie, na przykład kilka razy dziennie, warto postawić na produkt ważny po otwarciu przez okres 3 miesięcy.

Skład kropli do oczu

W składzie każdych kropli do oczu znajduje się woda oraz polimery, czyli substancje odpowiedzialne za zatrzymywanie wody na powierzchni oka. Zawierać mogą one jednak również inne składniki, takie jak:

  • Kwas hialuronowy - naturalnie występujący, bezpieczny dla oka składnik tkanki łącznej. Odpowiada on za wiązanie wody oraz przyleganie środka aktywnego zawartego w kroplach do powierzchni oka.
  • Świetlik - pozyskiwany z niego wyciąg skutecznie koi podrażnienia i odświeża oczy zmęczone pracą przy komputerze oraz podrażnione nienaturalnym światłem lub czynnikami atmosferycznymi, takimi jak słońce, wiatr czy mróz.
  • Heparyna - substancja o właściwościach nawilżających, łagodzących podrażnienia i przyspieszających regenerację rogówki oraz spojówki.
  • Luteina - to przeciwutleniacz naturalnie występujący w oku, który chroni narząd wzroku przed uszkodzeniami przez wolne rodniki.
  • Ektoina - substancja odpowiadająca za łagodzenie stanów zapalnych, swędzenie oraz pieczenia i stabilizację filmu łzowego.
  • Witamina A - jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania oka. Przyspiesza regeneracje spojówki i rogówki oraz łagodzi objawy zespołu suchego oka.
  • Konserwanty i bufory fosforanowe - tego typu substancje konserwujące mają za zadanie przedłużać okres ważności kropli do oczu i chronić przed rozwojem oraz namnażaniem bakterii.

Jak dawkować i aplikować krople do oczu?

By krople do oczu mogły należycie spełniać swoje zadanie, należy je podawać w odpowiedniej dawce. Worek łzowy, do którego się je aplikuje ma pojemność wynoszącą maksymalnie 30 mikrolitrów płynu. Jedna kropla tego typu preparatu ma natomiast około 40 - 70 mikrolitrów. Co za tym idzie, nigdy nie powinno się stosować większej liczby kropli do oczu niż jest do wskazane na ulotce. Znacząca ich część wycieknie wówczas na zewnątrz lub dostanie się do nosa, lub przewodu pokarmowego przez drogi łzowe.

Wiele osób ma problem z prawidłową aplikacją kropli do oczu. Nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odrobina wprawy i zastosowanie się do kilku podstawowych zasad. Pierwszy krok to dokładne umycie dłoni wodą z mydłem. W ten sposób pozbywamy się z nich zanieczyszczeń, które mogłyby dostać się do oka. Krople najlepiej aplikować w pozycji leżącej lub z głową odchyloną do tyłu. Następnie, odciągamy dolną powiekę po stronie skroniowej, tworząc kieszonkę. Łapiemy buteleczkę z preparatem w dłoń i trzymając ją około 1 - 2 centymetry od oka, naciskamy lekko jej trzon i wyciskamy jedną kroplę. Po zakropleniu uciskamy punkt łzowy, tak aby nie dostały się tam krople. Chcąc dobrze rozprowadzić je po całej gałce ocznej, warto zamknąć oczy na kilka sekund. Aplikując krople, należy pamiętać o tym, aby końcówka zakraplacza nie dotykała skóry ani rzęs, przenosząc w ten sposób zanieczyszczenia. Produkt tego typu należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym, ciemnym miejscu.

Krople do oczu są preparatem, który powinien się znaleźć w każdej domowej apteczce. Doskonale radzą sobie one w walce z piekącymi, wysuszonymi czy bolącymi oczami. Stosuje się je również w leczeniu alergii oraz schorzeń, takich jak jaskra.

Strona korzysta z plików cookies, dzięki temu działa poprawnie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.